Punk is Dead

0100025Túto úvahu napísal Košo, bubeník z trnavskej punkovej kapely NOISE GENERATOR. Možno to bude v niekom evokovať ochranu HIRAX Records pred niektorými mojími neprajníkmi, keď som dal vyrobiť tričká Punk is Dead. Budem teda rád, ak dole pod článok napíšete svojú uváhu a názor na túto tému. Hirax

Punk is not dead! NAOZAJ?!

Medzi tradičné punkové heslá patrí punk´s not dead. Nikdy som to veľmi nechápal a možno práve preto sa k tomu budem dosť kriticky vyjadrovať. Keďže sa hovorí, že punk nie je mŕtvy, natíska sa celkom logická otázka hrozí mu to? A ak nie prečo sa o tom hovorí na každom koncerte? Prečo ma stále presviedčajú, že punk ešte nezomrel?

Keď niečo nie je mŕtve musí to žiť / existovať, ak niečo existuje dá sa to nejakým spôsobom charakterizovať, prípadne definovať. Lenže každý si pod pojmom punk predstavuje niečo iné a ustálil sa konsenzus, že punk je nedefinovateľný z dôvodu jeho šírky a subjektívnosti. Lenže práve to podľa môjho názoru spôsobuje najväčšie problémy. Ak vychádzame z predpokladu, že niečo, čo existuje musí zapadať do nejakej všeobecnej kategórie a punk, ktorý je nedefinovateľný (kvôli svojej subjektivite) nezapadá do žiadnej, vyjde nám z úvahy jeho neexistencia.

Uvedomujem si, že každá definícia predpokladá istú mieru zjednodušenia. Definovať punk si netrúfam, ale myslím, že by sa dalo zhodnúť na tom, že k nemu neodmysliteľne patrí sloboda. Neviem do akej miery sa stotožňuje punk z anarchiou (je to predsa subjektívne), ale sloboda nie je a ani nemôže byť neobmedzená. Často počuť silné reči o biznise v punku. Biznis do punku nepatrí – tak mi vysvetlite prečo? Punk je o slobode (dúfam, že nikto nie je proti) a sloboda mi dáva možnosť robiť biznis kdekoľvek. Je na slobode druhých, či to prijmú alebo nie. Ak potom niekto o niekom hovorí, že nie je pravý punker, lebo robí to a to, zasahuje do jeho individuálnej slobody. A to je predsa zasahovanie do jedného z pilierov punku. To znamená, že už tým ho zabíjame.

Ďalšia vec je, že istý ľudia si pod pojmom punk predstavujú lacný chlast, stále byť ožratý, pred koncertom žobrať na vstup a podobne. Čoraz častejšie mám pocit, že táto skupina je vo väčšine. Často sa práve títo ľudia vydávajú za pravých punkerov. Stotožňujú punk s množstvom vypitého alkoholu, to že tým zabíjajú sami seba je len ich vec ale môžu spôsobiť, že iní sa nebudú pokladať za punx kôli tomu aby neboli automaticky pokladaní za „socky“.

Skúsim sa teraz konkrétnejšie vyjadriť na jednu z oblastí, v ktorej vlastne heslo (z ktorého mám pocit, že punk je niečo čo leží na smrteľnej posteli a už-už má umrieť ale stále niekto hovorí, že ešte nezomrel) punk´s not dead vzniklo. Čo sa týka hudby asi je to oblasť, kde sa nosí byť nekomerčný, nerobiť hudbu pre peniaze a podobne. CD-čká sa zásadne napaľujú, lebo na punku sa nesmie zarábať. Tým sa podľa mňa ale punk najviac zabíja. Skúsim to odôvodniť. Ak skupina/vydavateľstvo vydá nejaké cd-čko investuje sa do neho veľa (ako hodnotu nebudem brať len peniaze ale aj čas a snahu… každý kto niekedy hral vie o čom hovorím). Len málokto niečo robí len – tak. Obzvlášť v hudbe hudobníci očakávajú, že sa im investícia vráti (opäť nehovorím len o peniazoch – ale z niečoho treba žiť). Ak sa však do nahrávania investuje viac peňazí je predpoklad, že ľudia chcú napäť aspoň náklady. Žiadne vydavateľstvo nevzniklo pre dobročinnosť ale pre to aby tvorilo zisk. Ak sa to niekomu nepáči, nech si založí iné. Ak však vydania nikto nekupuje môže to znamenať viacero vecí, buď je skupina slabá, alebo si to veľa ľudí napálilo. Každý podnikateľ si rozmyslí, či bude robiť so stratou. Z toho logicky vyplýva, že odmietaním punx labelov (kôli komercii) poškodzujú punkeri sami seba. Logický dôsledok zníženej predajnosti je zníženie počtu vydaní, znižovanie nákladov (kvality), lisované CD sa menia na CDr atď. Na koncerty tiež nikto nejde (veď to stojí 50 korún za to mám 2 pivá) lebo sú to komerčné skupiny ktoré predávajú album za viac ako 250SK (nikoho nezaujímajú investície). Skupiny strácajú motiváciu trénovať a neskôr aj ďalej tvoriť… Tým samotný prístup zabíja punk.

Týmto textom som nechcel nijako moralizovať ale rozprúdiť diskusiu. Treba sa zamyslieť nad tým, či heslo punk´s not dead je to najlepšie. Je tiež dôležité zamyslieť sa, či svojím konaním nezabíjame práve to, čo máme najradšej. Teším sa na vaše reakcie. J

Košo